Tunnskivad entrecote med vispad parmesanricotta


Tunnskivad entrecote med vispad parmesanricotta

Tunnskivad entrecote med vispad parmesanricotta och ugnsrostade rotfrukter

Tunnskivad entrecote med vispad parmesanricotta, alltså, hur gott får det egentligen bli? Det här är en middag som känns riktigt lyxig, men som faktiskt är både enkel och förvånansvärt lätt att laga.

Det viktigaste för att lyckas med den här rätten är att välja en riktigt fin bit entrecote. Köttet får sedan först en härlig stekyta i smör och går därefter klart i ugnen. På så sätt får du en perfekt tillagad entrecote som sedan får vila innan den skivas tunt.

Till den saftiga entrecoten serverar jag en krämig och fluffig vispad parmesanricotta med citron. Kombinationen av den lena ricottan, den salta parmesanosten och den friska citronen passar otroligt bra till köttet.

Dessutom blir det ugnsrostade rotfrukter till. Jag använde sötpotatis, potatis, morot och rödbetor, men här kan du förstås använda precis de rotfrukter du tycker bäst om.

En riktigt god middag som passar lika bra till helgen som när du vill göra en vanlig vardag lite extra festlig. MUMS!

Entrecote i ugn – så får du köttet perfekt

Jag köpte en entrecote på ungefär 1 kg och delade den i två lika stora bitar. Mina skivor blev cirka 4 cm breda, vilket jag tycker är en perfekt storlek för den här tillagningen.

Först bryner jag köttet ordentligt i smör i en het stekpanna så att det får en fin och smakrik stekyta. Därefter får entrecoten gå klart i ugnen på låg temperatur.

Jag rekommenderar verkligen att använda en köttermometer. Då slipper du gissa när köttet är klart och kan istället få precis den temperatur du önskar.

Jag tog ut mitt kött vid 57 grader och lät det sedan vila i cirka 8 minuter. Under vilan stiger temperaturen något samtidigt som köttsaften fördelas, vilket ger ett saftigt och fint resultat.

När köttet har vilat är det bara att skiva det tunt och servera.

Vispad parmesanricotta med citron

Till köttet gör jag en superenkel vispad parmesanricotta. Ricottan vispas med finriven parmesan, citron och lite salt och svartpeppar.

Resultatet blir en härligt krämig och luftig ricottakräm med både sälta och friskhet. Just citronen är viktig eftersom den bryter av fint mot köttet och parmesanosten.

Det här är dessutom en sås eller kräm som går väldigt snabbt att göra. Medan köttet vilar är det bara att vispa ihop ingredienserna.


Tunnskivad entrecote med vispad parmesanricotta

Ugnsrostade rotfrukter

Som tillbehör gjorde jag enkla ugnsrostade rotfrukter. Jag använde:

  • Sötpotatis
  • Potatis
  • Morot
  • Rödbetor

Skär rotfrukterna i lagom stora bitar, blanda med olja, salt och peppar och rosta i ugnen på 225 grader tills de är mjuka och fått fin färg.

Tiden kan variera beroende på vilka rotfrukter du använder och hur stora bitarna är. Därför är det bäst att känna efter med en sticka eller gaffel.

Ingredienser till 4 personer

Entrecote

  • 1 kg entrecote
  • Salt
  • Svartpeppar/vitpeppar
  • Smör till stekning

Ugnsrostade rotfrukter

  • Sötpotatis
  • Potatis
  • Morötter
  • Rödbetor
  • Olja

Vispad parmesanricotta

  • 250 g ricotta
  • 4 msk finriven parmesanost
  • Finrivet skal från 1 citron, endast det yttersta gula
  • Några droppar citronsaft
  • Salt
  • Svartpeppar

Gör så här

1. Börja med rotfrukterna

Börja med att sätta ugnen på 225 grader.

Skala och skär sötpotatis, potatis, morötter och rödbetor i lagom stora bitar. Lägg allt på en plåt och blanda med lite olja.

Rosta rotfrukterna i ugnen tills de är mjuka och har fått fin färg. Hur lång tid det tar beror på storleken på bitarna och vilka rotfrukter du använder.

2. Förbered entrecoten

Viktigt att låta köttet ligga framme i rumstemperatur ca 1 timma innan det steks. Dela entrecoten i två lika stora bitar eller skär den i skivor som är cirka 3–4 cm breda.

Salta och peppra köttet runt om.

Hetta därefter upp en stekpanna och tillsätt en rejäl klick smör. Bryn köttet runt om tills det har fått en riktigt fin och gyllene stekyta.

Lägg sedan köttet åt sidan.

3. Tillaga entrecoten i ugnen

När rotfrukterna är klara sänker du ugnstemperaturen till 150 grader.

Du kan antingen ta ut rotfrukterna medan köttet tillagas eller låta dem stå kvar i ugnen och värmas tillsammans med köttet.

Sätt in den brynta entrecoten i ugnen och använd en köttermometer för att hålla koll på temperaturen.

När köttet når 57 grader tar du ut det ur ugnen.

Låt därefter köttet vila i cirka 8 minuter innan du skivar upp det. Under tiden kan du passa på att göra klart parmesanricottan och, om det behövs, sätta tillbaka rotfrukterna i ugnen.

4. Gör den vispade parmesanricottan

Lägg ricotta, finriven parmesan, finrivet citronskal och några droppar citronsaft i en skål.

Tillsätt salt och svartpeppar efter smak.

Vispa sedan ihop allting med en elvisp tills ricottan blir riktigt krämig och luftig.

5. Skiva och servera

När entrecoten har fått vila skär du den i tunna skivor.

Servera den tunnskivade entrecoten tillsammans med den vispade parmesanricottan och de ugnsrostade rotfrukterna.

Avslutningsvis kan du gärna toppa med lite extra parmesan eller några droppar citron om du vill.

Några tips för riktigt god entrecote

Använd en fin bit kött och låt det ligga framme i rumstemperatur ca 1 timma innan det steks.  Eftersom entrecoten är huvudnumret i den här rätten gör kvaliteten stor skillnad.

Använd köttermometer. Det är det enklaste sättet att få koll på temperaturen och undvika att köttet blir överstekt.

Låt köttet vila. Skär inte upp entrecoten direkt när den kommer ut ur ugnen. Genom att låta den vila i några minuter blir resultatet saftigare.

Skiva köttet tunt. Det är just de tunna skivorna som gör den här entrecoten extra härlig tillsammans med den krämiga parmesanricottan.

Snåla inte med stekytan. En riktigt fin brynt yta ger massor av smak och blir en perfekt kontrast till det möra köttet.


Tunnskivad entrecote med vispad parmesanricotta

För flera goda kötträtter kika här nedan:

Ryggbiff med krämig pepparsås HÄR

Fläskytterfilé i form HÄR

Schnitzel på fläskfilé med krämig senapsås HÄR

Fläskfilé med champinjoner och lök HÄR

One Pot gulaschsoppa HÄR


Tunnskivad entrecote med vispad parmesanricotta

Hoppas du gillar och klicka dig gärna runt bland alla goda recept jag samlat här, finns sååå mycket gott under de olika kategorierna:)
KRAM och följ mig gärna i mina andra sociala kanaler också…

Följ mig i social media:

Dela gärna inlägget till andra:

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.