Inlagd Västeråsgurka

Prickade in min promenad perfekt idag då det var strålande sol, så härligt. Kollade tidningen på nätet och såg att bara ca 2 mil härifrån så är det grymma översvämningar och folk åker båt utanför husen. Känns som ett skämt då det är snustorrt på vägarna här i Örebro. Hur kan det skilja så? 
Igår gjorde jag inlagd gurka och den är såå god, var tvungen att smygsmaka idag men den ska få stå några dagar till innan den är klar. Passa på att köp Västeråsgurka nu innan säsongen är över, så mycket godare än köpegurka.

Du behöver: 
1 kg Västeråsgurka 
Gult eller brunt senapsfrö 
Dillkronor 
Lag: 
1 1/2 dl ättikssprit (12%)
4 1/2 dl vatten 
500g strösocker 
Gör så här: 
Tvätta gurkorna och skiva dem tunt. 
Koka ihop alla ingredienserna till lagen och rör om så att sockret blandas. Varva gurkor, senapsfrö och dill i glasburkar och häll på den varma lagen. Låt kallna och ställ sedan in i kylen. Låt stå några dagar innan du mumsar i dig gurkan. 
Ha en riktigt fin söndag, kram<3

Följ mig i social media:

Dela gärna inlägget till andra:

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.