Sparrisomelett

Nu har jag fått till den där perfekta sparrisomeletten som jag länge velat göra men inte riktigt fått bra! Denna blev bara sååå god… Jätte enkel att göra och riktigt god;)


Det var lite svårt att få en bra bild på den, men den är godare än den ser ut;)

Du behöver
Omelettbotten:
3 ägg
3/4 dl vispgrädde
Salt
Vitpeppar

Stuvning:
1 Burk vit sparris ( små smala)
2 dl Vispgrädde
1 msk Smör
1 msk Vetemjöl
Salt
1 tsk Socker
Sparris spad

Ugnsform 15•20 cm

Börja med att sätta ugnen på 125 grader.
Blanda ägg och grädde i en bunke, tillsätt lite salt och peppar och vispa. Häll ner i gratängformen. Formen bör vara ca 15•20 cm då Omelettbotten inte ska vara för tunn.
Sätt in Omelettbotten i ugnen ca 10 minuter, allt ska stelna men inte ta färg. Så håll koll på omeletten med jämna mellanrum.

Gör under tiden stuvningen:
Smält ca 1 msk smör i en kastrull, tillsätt 1 msk vetemjöl och rör om. Tillsätt grädde och låt tjockna något. Tillsätt lite spad (2 msk) från sparrisburken. Dela sparrisen i mindre bitar och tillsätt. Rör om och ta av från värmen. Låt stå och dra en stund. Salta eventuellt lite!

Ta ut omeletten och låt svalna något, häll sedan över stuvningen.

Serveras varm eller kall…kanske tillsammans med en sallad… Jättegod!

Följ mig i social media:

Dela gärna inlägget till andra:

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.