Ciabatta med kalkon och pepparrot

Denna härliga onsdag vill jag ägna några rader och tankar till vår allas kär Astrid Lindgren som har födelsedag idag. Tänk vilka böcker hon skrivit och vilka kul filmer det blev. Det är ju fortfarande riktigt underhållande att kolla på dem fast man kan dem nästan utantill. På jobbet uppmärksammade vi många av Astrids figurer och vi hade en riktigt mysig dag tillsammans med böcker, filmer, hyss, skatter och sång.
Har du uppmärksammat Astrid Lindgren på nåt speciellt sätt idag?

Maten här hemma blev en snabblagad ciabatta då det var jobb och möten in i det längsta idag. Så till helgen får det bli fira av, för idag har jag nämligen plitat ner hela 1000 inlägg här på bloggen. De allra flesta är recept av olika slag så det finns med andra ord väldigt mycket gott här på bloggen.

Som sagt dagens macka var väldigt god men lite mer festmat får det bli till helgen, för fira det som firas kan;)


Till denna macka behövs:
1 ciabatta
4 skivor kalkon (jag hade med chili)
Keso
Persilja
Lite pepparrotsvisp
Smör

Smöra brödet och bred på lite pepparrotsvisp, klutat ut keso och lägg i kalkonskivorna och persilja.
Smaklig måltid.

Nu kallar sängen vill jag lova i morgon ska jag försöka ta en springrunda innan jobbet, så skönt att komma ut i friska luften och röra på sig.
Kram, ta hand om dig

Följ mig i social media:

Dela gärna inlägget till andra:

6 svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.