Övernattenjästa baguetter med kruskakli

Godmorgon, sovmorgon idag och då är det bäst att passa på att baka lite. Det blev mina vanliga baguetter fast med lite kruskakli i så att de blir lite nyttigare. Enkelt och ruggigt gott. 

Till 2 stora baguetter behövs:
6 ärtstora bitar jäst
6 dl ljummet (37grader) vatten
3 tsk salt
Ca 12 -14 dl vetemjöl
2 dl kruskakli 
1 tsk bakpulver 
Gör så här:
På kvällen:
Lös upp jästen i vattnen, tillsätt salt, rör om. Tillsätt sedan mjöl lite i taget allt kanske inte behövs och bakpulver och knåda till en smidig (den ska inte vara kletig) men ändå lös deg. 
Lägg degen i en bunke som du täcker över ordentligt med plastfolie. Låt stå i rumstemperatur över natten.
På morgonen: 
Sätt ugnen på 275 grader. 
Stjälp upp degen på ett väl mjölat bakbord för den är rätt kletig. Ta på mjöl ovanpå så du kan ta i den.
Vik degen på mitten se till att alla ytor är mjölade. 
Dra ut degen till en rektangel (knåda inte degen) dela degen i 2 delar (mjöla snittytan).
Vrid baguetterna lite lätt och lägg på en plåt med bakplåtspapper. 
Låt jäsa medan ugnen blir varm. 
Innan du sätter in baguetterna i ugnen så spraya med lite vatten i ugnen eller lägg in lite vatten på en plåt i botten på ugnen, detta för att brödet ska få en bra skorpa.
Grädda baguetterna i mitten av ugnen ca 13-14 minuter, innertemperatur 92-94 grader. 
Låt svalna på ett galler utan bakduk. 
Så sjukt ott med lite smör och ost på! 
Ha en toppendag nu vankas det snart jobb. 

Följ mig i social media:

Dela gärna inlägget till andra:

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.