
Saint Brevin
Saint Brevin, franska västkusten levererar otroligt! Så himla fint här. Vi fick tag på ett jättefint boende, även denna gången ett eget litet hus genom Odalys. Det är det lilla som syns på bilden ovan. Ett sovrum ett kombinerat kök och vardagsrum och sen badrum. Helt perfekt och sen att man även har en altan på baksidan gör mycket. 2 plommonträd hade vi också så mycket plommon har det blivit för min del. Älskar att kunna plocka frukt och äta:) 4 minuters promenad till den bredaste stranden och en pool utanför dörren. Perfekt i värmen.
Här har det mestadels blivit sol och bad och sen har vi handlat hem mat som vi har lagat. Lyx att gå i franska butiker, otroligt fina, speciellt de lite större. Så åker du hit i krokarna rekommenderas ett hus eller lägenhet varmt. Vi har bott mycket på hotell men man blir lite begränsad och kan ju inte laga vad som helst även om det enkelt går att fixa till en sallad.
Stränderna här är som sagt magiska, speciellt vid Saint Brevin. Långa och typ tomma på folk och då har det ändå varit runt 30 garder varmt. Det är inte alla stränder det ser ut så på vill jag lova.
I huset fick vi även en liten söt huskatt Freddan var mindre nöjd med den men vande sig nog lite med den till slut. Den var så himla söt och gullig så fort man öppnade dörren kom den, eller för den delen fönstret också.
Som sagt det blev en hel del stran men även matmarknad och besök vid havsormen som ligger ute vid vattnet längst upp i Saint Brevin. En konstnär som skapat den och vid lågvatten syns hela.
Spana gärna in min YouTube video också och följ mig gärna både på YouTube, Instagram och Facebook.

























































Tack för att du kikar in här och följer vår roadtrip, ses på nästa ställe, som sagt, ligger lite efter då internet inte alltid funkar så bra här men på Instagram får jag upp lite i nutid.
Kram