En skiddag i Sälen

En skiddag i Sälen En skiddag i Sälen

En skiddag i Sälen

Ännu en härlig dag har vi haft här uppe med massa skidåkning. Vi passade på att vara i backen när liftarna öppnade kl 9.00 och det är så värt att få åka i helt nypistade backar. Ni som åker mycket skidor känner säkert igen känslan att vara i princip ensam i backarna, det är så go åkning.

En skiddag i Sälen

Den här dagen såg i princip ut som igår fast det var lite kallare och lite bättre väder… En varm choklad efter en timme i backan satt riktigt fint och det var inga fel att få värma sig lite.

En skiddag i Sälen

Frukosten idag bestod bland annat av havregrynsgröt och sen en tallrik med fil, frukt och bär, så gott.
Bästa stunden på dagen och det är ju faktiskt väldigt viktigt att äta nyttigt när man ska aktivera sig hela dagen.

En skiddag i Sälen En skiddag i Sälen En skiddag i Sälen En skiddag i Sälen En skiddag i Sälen

En skiddag i Sälen En skiddag i Sälen

Lunchen blev även denna dag en buffé på Bistron i Hundfjället, jag gillar när jag kan plocka det jag själv vill så buffé passar utmärkt för mig.

En skiddag i Sälen

Efter en heldag med skidor och spa så är man skapligt trött i kroppen så nu återstår bara lite vila sen är det dags att åka hem i morgon.

En skiddag i Sälen

Vi ses en sväng i morgon, då tänkte jag bjuda på en riktigt smarrig varm dryck som passar utmärkt en kylig dag.

Kram Kram

Följ mig i social media:

Dela gärna inlägget till andra:

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.